Türkiye’de Sahne Sanatları Bölümü bünyesinde Dramatik Yazarlık eğitimi veren üniversitelere bu içerik altında ulaşabilirsiniz.

1- DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

deugsf

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (DEÜ GSF) 1975 yılında Ege Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. Ülkemizin ilk Güzel Sanatlar Fakültesi olma özelliği taşıyan DEÜ GSF 1981 yılında Ege Üniversitesi’nden ayrıldı ve daha önce ayrı fakültelere dağılmış Resim, Heykel, Grafik, Seramik-Cam, Tekstil Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Sahne Sanatları (Oyunculuk, Dramatik Yazarlık, Sahne Tasarımı), Sinema-TV, Fotoğraf ve Müzik Bilimleri gibi bölümlerin aynı çatı altında topladığı bir eğitim kurumu modeli geliştirdi. Bu model, ülkemizde 1981 yılından sonra açılmaya başlayan pek çok Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından da uygulandı. DEÜ GSF Sahne Sanatları bölümü Dramatik YazarlıkOyunculuk ve Sahne Tasarımı olmak üzere üç farklı anasanat dalında eğitimlerine devam ediyor.

DEÜ GSF Sahne Sanatları internet sitesi için tıklayınız.

2- ANKARA ÜNİVERSİTESİ DİL VE TARİH – COĞRAFYA FAKÜLTESİ

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi (AÜ DTCF) 1935 yılında kurulmuştur. Fakülte bünyesinde Tiyatro bölümünün kurulması ise 1964 yılında gerçekleşmiştir. Bu bölüme “Tiyatro Kürsüsü” adı verildi. 1981 yılında yapılan yeni düzenlemelerden sonra Tiyatro Kürsüsü adı “Tiyatro Bölümü” olarak değiştirildi. Tiyatro Bölümü, 1987-1988 eğitim yılından itibaren Dramatik YazarlıkOyunculuk ve Tiyatro Tarihi ve Teorisi olmak üzere üç farklı anasanat dalında eğitimlerine devam ediyor.

AÜ DTCF Tiyatro Bölümü internet sitesi için tıklayınız.

3- İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümü 1992 yılında yüksek lisans, 1994 yılında lisans eğitimine başladı. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümü, 2008 yılından itibaren Tiyatro Eleştirisi ve Teorisi ve Dramaturji ve Dramatik Yazarlık anasanat dallarında eğitimlerine devam ediyor.

İÜ Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji internet sitesi için tıklayınız.

4- KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları bölümü 2004 yılında kuruldu. Bölüm ilk öğrencilerini 2006 yılında aldı ve eğitimlerine başladı. Sahne Sanatları bölümü, Dramatik Yazarlık, Oyunculuk ve Sahne Tasarımı olmak üzere üç farklı anasanat dalında eğitimlerine devam ediyor.

Kocaeli Üniversitesi GSF Sahne Sanatları internet sitesi için tıklayınız.

5- ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 1992 yılında kuruldu. Sahne Sanatları bölümü 1995-1996 eğitim yılıyla birlikte öğrenci almaya başladı. Bu bölüm Dramatik Yazarlık, Oyunculuk ve Sahne Tasarımı olmak üzere üç farklı anasanat dalında eğtimlerine devam ediyor.

Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları internet sitesi için tıklayınız.

6- SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları bölümü 1997 yılında eğitimlerine başladı. SDÜ GSF Sahne Sanatları bölümü, Dramatik Yazarlık, Oyunculuk ve Sahne Sanatları olmak üzere üç farklı anasanat dalında eğitimlerine devam etmektedir.

SDÜ GSF Sahne Sanatları internet sitesi için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s