Bazı filmlerin yazım süreçleri, bazı yazım süreçlerinin de filmleri olur. Bu listemizde senin için yazarların ve yazılanların hikayelerini konu alan filmleri paylaşacağız.

1- Secret Window (Gizli Pencere)

Secret Window (2004)

Stephen King’in romanından uyarlanan filmde başarılı bir yazar olan Mort Rainey (JohnnyDepp) en sevdiği koltuğunun üzerinde günde 15 saat uyumaktadır. Karısından yeni ayrılmıştır ve durum giderek çirkinleşmektedir. Bu olay yaratıcılığını da köreltmiştir. Mort Rainey tipik bir yazar tıkanması yaşamaktadır. Derken bir gün John Shooter (John Turturro) adında psikopat bir yabancı Rainey’nin kapısına gelir ve kendisinden bir kısa öykü çaldığını söyler ve ondan hatasını telafi etmesini ister. Shooter’ı yatıştırmaya çalışan Rainey’in çabaları sonuç vermez.

 

2- Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme)

Stanger Than Fiction (2006)

Güne kahveyle başladınız… Peki sizin güne neyle başlayacağınızı, öğle yemeğinde ne yiyeceğinizi ve nasıl bir ruh hali içerisinde olacağınızı yazan bir romancı olsaydı? Ya o romancıyla tanışsaydınız? Romanın sonunu neredeyse yazmak üzere olan romancıya ne söylerdiniz?

 

3- Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı)

Midnight in Paris (2011)

Eğer bir tercih hakkın olsaydı hangi yılda yaşamak isterdin?” sorusunu tekrar düşünmek için harika bir film. 1920’li yılların Paris’ine gitmek ve F. Scott Fitzgerald, Gertrude Stein, Picasso, Salvador Dali, Ernest Hemingway ile yazacağımız kitap hakkında konuşmayı hangimiz istemezdik ki?

 

4- As Good As It Gets (Benden Bu Kadar)

As Good As It Gets (1997)

Obsesif Kompülsif bozukluğa sahip, aşk romanları yazarı Melvin’in (Jack Nicholson) her gün aynı yerde, aynı saatte yemek yediği restoranda garsonluk yapan Carol’ın işe gelmemesiyle hayatının düzeni alt üst olur. Carol ona tahammül edebilen nadir insanlardandır. Ressam komşusu Simon, oğlunun hastalığı sebebiyle hiçbir ilişkisini yolunda göremeyen Carol ve Melvin’i, Simon’ın “çirkin” köpeği bir araya getirir ve üçünün de hayatları kökten bir değişime uğrar. Bu filmle Jack Nicholson “en iyi erkek oyuncu” Oscar’ını aldı. “En iyi kadın oyuncu” Oscar’ı da bu filmdeki oyunculuğuyla Helen Hunt’a verildi.

 

5- Quills (Düşlerin Efendisi)

Quills (2000)

Quills, Nobel ödüllü yazar Octavio Paz’ın “Sadizmin filozofu, aslında kurban eden değil, başlı başına bir kurbandı ve zulmün kurucusu aslında yumuşak kalpli bir erkekti.” dediği Marquis De Sade’ın yaşam öyküsünden yola çıkıyor. Düşleri kağıda döküp onları gerçeklerden daha etkili hale getirebilme yeteneğine sahip olan bir yazarın hikâyesini izliyoruz.  

İzleme listeni güncelleme vakti! 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s