Yeni yıla girerken arası yazıyla iyi olan eşinize dostunuza alabileceğiniz hediyeleri sizin için derledik. İyi seneler! 

Bir yılın daha sonuna geldik. Her günün bir öncekinden daha güzel, daha verimli olacağını umduğumuz koca bir yıl var önümüzde. Yeni olana hiçbir zaman yenilmeyecek olan güzel bir gelenek yeni yıla girme ritüellerimiz. Bunlardan biri de hediyeleşmek. Konu hediye almak olunca da epey zorlanacağımız kesin. Peki ya bir yazara hediye almak? Aklımıza ilk gelen elbette bir kitap almak olacaktır. Unuttuğumuz şeyse yazara alınabilecek son hediyenin kitap olduğudur.

Yazarlar sadece kelimeleri seçerken değil, hediyelerini seçerken de titiz davranacaklardır. Siz de onlara alacağınız hediyeleri seçerken aynı hassasiyeti gösterseniz fena olmaz. Bakarsınız alacağınız hediye onlara yeni eserlerinin yaratım sürecinde ilham kaynağı olur.

İşte sizler için hazırladığımız yeni yılda yazarlara alınabilecek 10 hediye.

 

1-Kahve Kupası

Ne düşündüğünüzü biliyoruz, “ama klişeler güzeldir”. Kahve ve edebiyat birbirlerine her daim yakıştırılan, iki güzel sevgilidir. Hem soğuk kış günlerinde, hem de yaz aylarının sakin akşamlarında kahvemizi yudumlarken bir şeyler karalamak ne güzeldir. Bir yazarda iz bırakmak istiyorsak ona bir kahve kupası almak bunun en iyi yolu olabilir.

Yeri gelmişken… Balzac’ın günde kırk fincan kahve içtiğini biliyor muydunuz?

 

2- Okuma Lambası

Gündüz Vassaf’ın da dediği gibi “Yaşam gecenin konusudur”. Yazarların büyük çoğunluğunun en sevdiği saatler güneşin batmasıyla başlar. Hepimizin bildiği gibi gecenin sessizliği kendimizi dinlemek ve düşüncelerimizi toparlamak için bulunmaz nimettir. Unutmadan, okumak da yazmak eyleminin bir parçasıdır. Okudukları cümleleri aydınlatması için onlara bir okuma lambası hediye edebilirsiniz.

 

3-Daktilo

Hangi yıla giriyor olursak olalım eskiye duyduğumuz özlem hiçbir zaman bitmez. Yaşamadığı dönemlerin büyük olaylarını; kıyıda köşede kalmış acı, tatlı hikâyelerini bizlere kitaplar, belgeseller, resimler öğretir. Her ne kadar günümüzde kullanımı neredeyse tamamen bitmiş olsa da onlara alacağınız bir daktilo odalarını süsleyebilir.

 

4-E-kitap Okuyucu

Nostaljiyi her ne kadar sevsek ve övsek de çağımızla da dirsek bağımızı koparmamakta yarar var. Doğru kullanılan teknolojinin bizlere çok şey kazandıracağı kesin. Erişim kolaylığı, zaman kazancı konularında oldukça yararlı. Yazarlara alınabilecek hediyeler listemizin dördüncü sırasında e-kitap okuyucu yer alıyor. Bazılarımızın hala alışamadığı bu teknoloji hem zaman, hem mekân kazancı sağlıyor.

 

5-Not Defteri

İnsanlık tarihinin en eski sanatlarından biri olan not tutmak, şu anda sahip olduğumuz tarih bilgisinin temelini oluşturuyor. Dijital kayıt cihazlarımızın şarjı en önemli fikirlerin doğduğu zamanlarda bitebilir. Peki yazının en önemli bölümünde elektrikler giderse? Kağıdımızın ve kalemimizin yanımızda bulunması bir karakterin hayatını kurtarabilir. Unutmayın, not defteri bir yazarın zihin haritasıdır.

 

6-Dolma kalem

Nasıl ki ajanlar arasında James Bond en fiyakalısı ise dolma kalem de kalemlerin arasında böyle bir yere sahiptir. Zarif, her daim klasik ve karizmatik… Yeni yılda bir yazara alınabilecek hediyelerden biri de dolma kalem. Sonuçta hiçbir yazar şık bir dolma kalemin cazibesine dayanamaz.

 

7-Newton Beşiği

Yazar tıkanması denen illete tutulmayan yazar var mıdır? Bir anda yeni doğmuş bir bebek kadar temiz zihinle kalakalırlar. Zihinlerinin onları yalnız bıraktığı dakikalarda korkulu bekleyiş hepten çöker üstlerine. Böyle durumlarda sakinleşmek ve zihnimizi boşaltmak iyi bir yöntem olacaktır yazarlar için. Newton Beşiği alarak yaşayabilecekleri potansiyel tıkanmaları en az hasarla atlatmalarına yardımcı olabilirsiniz. Sonuçta düzenli ve birbirini tekrarlayan hareketler iyi bir meditasyon yöntemidir, öyle değil mi?

 

8-Tablo

Barton Fink filmini izlediniz mi? Bu film de senarist kahramanımız, Hollywood piyasasında tutunmaya çalışmaktadır. Bu yazarın masasının hemen üzerinde bir tablo asılıdır ve yazarın ilham kaynağı bu tablodur. Sonuçta diğer sanat eserleri de yaratıcılığımıza birinci elden yardımcı olacak şeylerdir. Yazar arkadaşınıza bir tablo hediye edebilirsiniz. Zaten her yazarın sevdiği en az bir ressam ya da resim vardır. Onu ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Bu arada film listelerinden hoşlanıyorsanız Yazmanın Dayanılmaz Ağırlığını Anlatan Filmler listemize göz atabilirsiniz.

 

9-Ortopedik Çalışma Koltuğu

Sanırım en önemli maddeyi sona bıraktık. Yazarların sürekli yaptıkları sadece bir fiziksel eylem vardır; oturmak. Bilgisayarın ya da kâğıt kalemin başından kalkmadan saatlerce aynı pozisyonda oturmak da sancılı bel ağrılarına yol açabilir. Yazarların meslek hastalıklarından biri de bel ağrılarıdır. Onlara alabileceğiniz en güzel hediye ortopedik çalışma koltuğu olabilir.

 

10-ZAMAN!

İşte bu hediye için cebinizden tek kuruş dahi çıkmayacak! Saydığımız hediyeler onları mutlu etmek, onlara ilham kaynağı olmak ve işlerini kolaylaştırmak için elbette yeterlidir. Yine de onlara verebileceğimiz en güzel hediye zamandır. Onlara yazmaya ayırabilecekleri huzurlu bir zaman yaratın.

 

İYİ SENELER…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s